Comic-Con’un NBA versiyonunda

Avcılar

Member
Jabbawockeez, Mandalay Bay Kongre Merkezi’nin ışıkları altında bir yerde, “dünyadaki kültürel açıdan en alakalı basketbol deneyiminin” bir parçası olarak hafta sonu boyunca bir e-posta gibi görünebilecek bir şey sırasında dans etti.

En azından adı buydu. Bu, Comic-Con’un lig riff’i olan ilk NBA Con’du. Basketbol temalı Lollapalooza, moda, müzik ve basketboldan oluşan üç günlük bir karmakarışıktı.

Ancak başka bir açıdan bakıldığında, kongre, ligin kendisini bir şirket olarak nasıl gördüğüne dair ilginç bir fikirdi.

NBA için yıldızlar maçlardan daha önemlidir – kültürel varlık parkenin çok ötesindedir. NBA, çok sayıda sendika paydaşının, eski oyuncuların, sahiplerin, yöneticilerin, oyuncuların, sponsorların ve taraftarların Nevada’ya seyahat ettiği yaz ligi sezonunda Las Vegas’ta kongre düzenleyerek bundan yararlandı.

Ligin komiser yardımcısı Mark Tatum, “İnsanlara NBA’i sorarsanız, onu bir şirket olarak görmüyorlar” dedi. “Hayat bu. Bu onların kültürü. NBA bu müzik, moda, eğlence ve stil kültürü.”

25.000’den fazla hayran katıldı ve çoğu katılmak için 30 ila 250 dolar ödedi. Ama aslında kültürel alaka paha biçilemez, özellikle de Michelob Ultra sponsorluğunda. (Onlar da oradaydı.)

Kongre katı, park bankları, Jenga, cornhole ve turşu kortları ile New York şehrinin ruhunu uyandırmak için kuruldu. “Damla”, “Tahsilat”, “Ağ”, “Park” ve “Konvos” isimli mahalleler vardı.

Sponsorların yerleştiği Drip, kongrenin gerçek çekirdeğiydi.

Elbette, bir kongre, ligin taraftarlara, aksi takdirde LeBron James her gece oynamıyor olsaydı yapmayacağı şekilde ulaşmasına yardımcı olur. Cumartesi günü, NBA Komiseri Adam Silver, televizyonda yayınlanan gösterişli bir programda sezon için yeni bir turnuvanın detaylarını verdi. Ancak lig için bir NBA dolandırıcılığına ev sahipliği yapmak, aynı zamanda yeni fikri mülkiyet için bir fırsat yaratmak anlamına da geliyordu. NBA-Con ürünlerini sattı ve yeni bir Twitter hesabı açtı, ancak Pazartesi itibariyle lig hesabındaki yaklaşık 44 milyona kıyasla 2.000’den az takipçisi vardı.

AT&T standının üzerinde “Spot ışığına çıkın ve ne kadar formda olduğunuzu gösterin” yazan bir tabela vardı. Hayranlar sıraya girdi ve şık bir spot ışığı altında kıyafetlerinin ağır çekim videolarını çekti.

Hatıra eşyası şirketi MeiGray tarafından işletilen başka bir stant, maçta giyilen formaları satıyor. Ana podyumda geçen ay NBA Finallerinin ikinci maçında Denver Nuggets pivotu Nikola Jokic’in giydiği formayı giyen bir manken yer alıyordu. 150.000 dolara satıldı. Yanında Miami Heat’in forveti Jimmy Butler’ın serinin 3. maçında giydiği formanın olduğu daha küçük bir podyum vardı. 17.500 dolara satıldı. Kazananlar – külçeler – daha büyük kutuları ve daha yüksek ödülleri tercih eder.

Toplantı odasının arka köşesinde Beverly Hills kuyumcu Jason tarafından Rings Culture adlı bir sergi vardı. Birkaç kopya şampiyonluk yüzüğü içeriyordu. Ocean’s Eleven gibi bir filmdeki soygun için mükemmel bir yer olabilirdi.

Kongreden önceki gece NBA, gazeteciler için bir tura ev sahipliği yaptı. Zor basketbol atışlarıyla tanınan bir YouTuber olan Tristan Jass, derme çatma bir sahada bazı becerilerini sergiledi. Ama ondan önce şöhret yükselişini detaylandırdı.

Jass kalabalığa “Tüm dünyada bir ilham izi bıraktık” dedi.

İlk atışı, saha dışından bir zincir bağlantı çitinin arkasından bir yumruktu. İlk iki denemeyi kaçırdı ama üçüncüde gol attı. Etkileyiciydi. İkinci şutu ise karşı köşeden direkt bir vuruştu. Bu pek iyi gitmedi. En az 20 ıskalamadan sonra, bazı gözlemciler – belli ki ilham almamış olanlar – turun geri kalanına devam etti. Silah sesi duyulunca Jass, “Canları acıyor,” diye mırıldandı.

Hafta sonunun en büyük çekilişi, San Antonio Spurs’tan Victor Wembanyama ve Kareem Abdul-Jabbar’ın yer aldığı, moderatörlüğünü Detroit Pistons’ın eski yıldızı Isiah Thomas’ın yaptığı bir panel tartışmasıydı. Birkaç yüz koltuk vardı ama seyircilerin geçen basketbol meşalesini bir an için görebilmeleri için uzun bir sıra vardı. Wembanyama, geçen ay NBA seçmelerinde övülen 1 numaralı seçimdi.

Daha geniş bir arka plan da vardı: Abdul-Jabbar’ın bu 30 dakikalık panelde Wembanyama ile yaptığı konuşma, son yirmi yılda James ile birlikte yaptığı sohbetten daha fazla zaman aldı. Geçen ay Abdul-Jabbar, Los Angeles’ta gazetecilere verdiği demeçte, “LeBron ile iki veya üç dakika dışında gerçekten konuşma fırsatı bulamadığını” söyledi.

Abdul-Jabbar, NBA Con’da oyunun ne kadar değiştiğinden etkilendiğini söyledi.

“Farklı pozisyonlardaki farklı oyuncuların farklı görevleri ve beklentileri var” dedi. “Gerçekten çok büyük bir dönüşüm geçirdi ve birkaç dakikadan fazla orada oturdum ve ‘Ben ayak uydurabilecek miyim?’ dedim.”

Abdul-Jabbar, NBA’de 20 sezon geçirdi ve 1989’da kariyerinin en skorer ismi olarak emekli oldu. James, Şubat ayında rekorunu aştı.

Abdul-Jabbar, “Ancak bu adamların yaptığı gibi bir charter jetiyle şehirden şehre uçabilmek güzel olurdu” dedi. “Bunu beceremedim. Daha uzun oynayabilirdim.”

Bu amaçla, kongre sadece NBA için değil, oyuncuların kendileri için de bir markalaşma egzersizi işlevi gördü.Geçen ay Portland Trail Blazers tarafından üçüncü draft edilen 19 yaşındaki Scoot Henderson, yeni bir neslin parçası. Abdul-Jabbar döneminin oyuncularının tanınmayacak kadar pazarlama erişimine sahip yıldızların sayısı. Oyuncuların çoğu sosyal medyada aktiftir ve bu onlara bir izleyici kitlesi oluşturmak için genişletilmiş fırsatlar sunar. Henderson, eski Knicks yıldızı Carmelo Anthony ile bir panel tartışmasında röportaj yaptı – bu, ligin Henderson’ı yıldız hattında bir sonraki olarak gördüğüne dair bir işaretti.

Henderson daha sonra “Bir an için kendimi bir şirket olarak düşündüm,” dedi. “İsim. Bir şirket – bu benim.”