Çimento bölümü: Güç fiyatlarındaki bu artışla üretim yapabilmemiz imkansız

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Türkçimento Lideri Fatih Büyüklük, güç krizinin çimento kesimine tesiri hakkında yaptığı açıklamada, 2021 Eylül ayı ortalaması 177 dolar olan kömürün milletlerarası piyasalarda 300 doları görmesinin dal genelinde telaşları artırdığını, güç fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi durumunda ise üretim yapabilmenin imkânsız hale geldiğini söylemiş oldu.

Türkçimento Lideri Fatih Büyüklük, güç krizinin çimento dalına tesirini Bloomberg HT kıymetlendirdi.

Büyüklük, güç fiyatlarındaki artış hakkında yaptığı değerlendirmede, geçen sene Temmuz-Ağustos aylarında 50-55 dolar olan petrokokun, şu an 200 dolar olduğunu ve ithal kömürün ise 300 dolar düzeylerine geldiğinin altını çizdi.

Şu anda, çimento dalında ileriye dönük tüm senaryolarda kömür üreticisi ülkelerde üretimin artırılmaması halinde, bu artış trendlerinin ve krizin devam edeceğini öngördüklerini lisana getiren Büyüklük, kelamlarına şöyleki devam etti:

“2021 Eylül ayı ortalaması 177 dolar olan kömürün memleketler arası piyasalarda dün 300 doları görmesi kaygılarımızı pek artırdı. Fiyat artışlarını maalesef maliyetlerimize yansıtamıyoruz. Bu sayılarla üretim yapabilmek sahiden imkânsız hale geliyor.”

Yatırım tavsiyesi içermez.