Cengiz Holding, Isparta’daki sorunu buldu! Sebep iklim krizi

Mihriban

Global Mod
Global Mod
88 saat boyunca elektrik verilemeyen Isparta’nın elektrik dağıtımı işlerini yapan Cengiz Holding ve Kolin İnşaat bünyesindeki Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ) reaksiyonların odağında oldu. Cengiz Holding yetkilileri yaşanan felakete “tahminlerin epey üzerinde ve aralıksız yağan kar yağışının” niye olduğunu öne sürdü.

Türkiye, günlerdir Isparta’ya elektrik verilmemesini konuşuyor.

Ağır kar yağışının akabinde kente yaklaşık 80 saatin sonunda elektrik verildi.

2013 YILINDA ÖZELLEŞTİRİLDİ

88 saat boyunca elektrik verilemeyen Isparta’nın elektrik dağıtımı işlerini yapan Cengiz Holding ve Kolin İnşaat bünyesindeki Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ) yansıların odağında oldu. Cengiz Holding yetkilileri yaşanan felakete “tahminlerin epey üzerinde ve aralıksız yağan kar yağışının” niye olduğunu öne sürdü.

2013 yılında Antalya, Isparta ve Burdur’un dağıtımını yapan şirketin özelleştirilmesi daha sonrası bu iki şirket Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. isimli iştirakle üç kentin elektrik dağıtımını yapmaya başlamıştı.

CENGİZ HOLDİNG’DEN SAVUNMA

Dünyada en çok kamu ihalesi alan şirketlerden biri olan ve Isparta’nın elektrik dağıtımını yapan Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin ortaklarından Cengiz Holding, şirkete yönelik tenkitlere karşılık verdi.

halktv.com.tr’den Seyhan Avşar’ın sorularını yanıtlayan Cengiz Holding, “Isparta niye karanlığa gömüldü?” sorusuna, “Isparta’mızı 3 Şubat gününden itibaren tesiri altına alan ağır kar yağışı, iddiaların üzerinde fazlaca üzerinde gerçekleşti ve uzun müddet aralıksız olarak devam etti” diyerek karşılık verdi.

Şirket, “Elektrik dağıtım bakılırsavini üstlendiğimiz 2013 yılından bu yana bölgede hiç yaşanmamış bir afet durumu kelam konusu oldu. Ağır kar yağışı ile havai şebeke üzerinde meydana gelen kar ve buz yükü, proje yordam temellerine bakılırsa yapılan şebeke dizaynının epey üzerinde yüklenmeye niçiniyet verirken bu durum birtakım dağıtım ve havai sınır ögelerinin ağır hasar almasına yol açtı. Bilhassa kırsal kesimde kar kalınlığının birtakım bölgelerde 1-1,5 metreye ulaşması, kırsalda bulunan kimi çizgilerimize kar ve buz sebebi ile erişimde yaşanan aksaklıklar, dağıtım çizgilerinde yaşanan kahır arızalara müdahaleleri yavaşlattı ve güçleştirdi” sözlerini kullandı.

MAĞDURİYETLER GİDERİLECEK Mİ?

Yaşanan mağduriyetlerin giderilip giderilmeyeceğine ait soruya ise ”Tüketicilerin yanında olmaya devam edeceğiz” denilerek cevap verildi.

Şirketin kelam konusu soruya verdiği karşılık şu biçimde:

“Şu anda Isparta’da birinci olarakliğimiz bir tek abonemizin bile güçsüz kalmaması. An prestijiyle Isparta vilayet merkezinde ve ilçe merkezlerinde güçsüz şebekemiz bulunmamakta. Gayemiz tüketicilerimizin hiç bir mağduriyet yaşamadan en yeterli hizmeti alması. Bu manada gerek şirketimiz, gerekse çatısı altında faaliyet gösterdiğimiz Cengiz ve Koloğlu Grubu’nun, pandemi sürecinde olduğu üzere bundan daha sonra da her vakit tüketicinin yanında yer alacağını söz etmek isteriz.”

SEBEP İKLİM KRİZİ

Şirket son olarak, “Aynı süreçlerin yeniden yaşanmaması için bir yol haritanız var mıdır?” sorusuna, ”Son senelerda dünyanın gündeminde olan iklim krizi çok hava olaylarına ne yazık ki daha hayli tanıklık etmemize yol açıyor. Biz de şirket olarak olağanüstü hava olaylarına karşı güç dağıtım hizmetinde neler yapılabileceğine yönelik senaryolar hazırlayarak bunlara yönelik yatırım planlarımız ile yol alıyoruz” diyerek cevap verdi.

Yatırım tavsiyesi içermez.