Çeltik alım fiyatlarına ÂLÂ Parti’den’ açıklama: “Bu fiyatlar, üreticiyi denetim altında tutma stratejisidir”

mahkum

New member
DÜZGÜN Parti Kalkınma Siyasetleri Başkanlığı Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Lider Yardımcısı Ergin Kahveci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın deklare ettiğı çeltik alım fiyatlarının tam bir hayal kırıklığı olduğunu ve kabul edilemeyeceğini söz etti.

ANKARA/İYİ PARTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çeltikte ton başına Baldo çeşidi için 5 bin 500 lira, Osmancık çeşidi için 4 bin 500 lira, Luna çeşidi için 4 bin lira alım fiyatı uygulanacağını açıklaması, çeltik üreticisinin yüzünü güldürmedi.

Açıklanan alım meblağları ile ilgili yazılı açıklama yapan ÂLÂ Parti Kalkınma Siyasetleri Başkanlığı Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Lider Yardımcısı Ergin Kahveci, bu fiyatların tam bir hayal kırıklığı olduğunu ve kabul edilemeyeceğini bildirdi.

Kahveci, üretim alanları son 20 yılda 2 katına çıkan ve üretim ölçüsü 350 tondan 1 milyon tona yükselen çeltiğin hak ettiği pahası görmediğini belirterek, uzun taneli çeltiğin kilosunun 6 lira 90 kuruş, orta taneli çeltiğin 6 lira 15 kuruş, kısa taneli çeltiğin 5 lira 75 kuruş olması gerektiğini söylemiş oldu.

“Bu fiyatlarla, köy ve kent kırsalının yoksulluk ve yoksunluğunu bir daha üretiyorlar”

Açıklanan fiyatların, çeltik üretimindeki gelişimin cezalandırılması olduğunu söz eden UYGUN Partili Kahveci, “Görünen o ki; tüketiciye gelir artışı sağlayamayan irade, üreticiyi denetim altında tutma stratejisine devam ediyor” eleştirisini yaptı.

Tarım eserleri fiyatlarının şuurlu olarak enflasyon oranı seviyesinde tutulmasının hem köy kırsalının tıpkı vakitte kent kırsalının yoksulluk ve yoksunluğunu bir daha ürettiğini lisana getiren Kahveci, “Kader olarak kabul ettirilen kırsal alanın yoksulluk ve yoksunluğunu kırmaya ve ortadan kaldırmaya kararlıyız” açıklamasını yaptı.

Hibya Haber Ajansı