Celtics, bu yıl kazanamazlarsa deneyimsizliklerinden sorumlu olmayacak.

Avcılar

Member
Jayson Tatum, Boston Celtics’in sezonun ikinci yarısı için hiçbir garanti vermedi, ancak bir şeyden emindi.

Tatum, Salt Lake City’deki NBA All-Star Hafta Sonu sırasında gazetecilere verdiği demeçte, “Geçen yıldan daha iyi durumda mıyız?” “Evet daha iyi.”

Tatum’un kendine güvenmek için her türlü nedeni vardı. Hisse senedi hiç bu kadar yüksek olmamıştı – bu hafta kendi imzasını taşıyan ayakkabısının tanıtılmasının da kanıtladığı gibi. Basketbol dünyasında bu, Tatum’un NBA yıldızından NBA’e yükseldiğinin bir göstergesi. yıldız. All-Star Maçı olarak bilinen maskaralıkta En Değerli Oyuncu ödülünü kazanacaktı ve zaten sahip olduğu MVP kalibreli sezonun üzerine buz tutacaktı.

Aynı zamanda, hem All-Star arkadaşı hem de takım arkadaşı Jaylen Brown’ın omuzlarında şampiyonluk beklentilerinin yüküyle, NBA’in en iyi takımının en iyi oyuncusu. Bu, çoğu takım için kıskanılacak bir pozisyon olacaktır. Ancak aç bir hayran kitlesine ve uzun bir şampiyonluk kazanma geçmişine sahip bir takıma ev sahipliği yapan bir şehirde baskı katlanarak daha yüksek.

Tatum, Celtics’in mazlumlardan çok yerleşik bir güç olarak hareket edip etmediği sorulduğunda Pro Athlete Cliché Handbook’a çoktan başvurmuştu.

“Baskı yok,” dedi Tatum. “Bütün sezon en iyi takımlardan biri olduğumuzu hissediyoruz, en iyisi değilsek bile. Hedef her zaman aynıydı: bir şampiyonluk kazanmak. Yani, bilirsin, sadece doğru şeyleri yap. Herhangi bir adımı atlamayın. Her seferinde bir gün al.

Boston’ın kalan 23 normal sezon maçı ve muhtemelen derin bir playoff koşusu için inceleme, geçen yılın genç, gelecek vaat eden takımınınkinden çok daha şiddetli olacak. Celtics (42-17), başarısız olmanın birçok yolunun ve başarılı sayılmasının tek bir yolunun yükünü taşıyor.

Celtics koçu Joe Mazzulla bir basın toplantısında “Çevremiz değişecek” dedi. “Ve bu yüzden bunu yapmadığımızdan emin olmalıyız.”

Geçen hafta Mazzulla, başlığındaki geçici etiketi kaldırdı. Geçen yılın teknik direktörü Ime Udoka, takım politikasını belirsiz bir şekilde ihlal ettiği için askıya alındığında, eğitim kampından hemen önce bu role itilmişti. Celtics, sürekliliğin çok önemli olduğu bir ligde final koşusundan çıkan filizlenen bir takım olduğu için askıya alma şok oldu. Neredeyse şaşırtıcı bir şekilde, basketbol operasyonları ekibinin başkanı ve Udoka’nın selefi Brad Stevens, üç yıldır Celtics’in asistanlığını yapan ancak hiç NBA baş antrenörü olmayan Mazzulla’ya anahtarları verdi.

Mazzulla’nın tek yapması gereken Celtics’i şampiyonluğa götürmekti. Eğitim tekerleği yok. Duygusal zaferler yok. sadece kazanır.

Varlığı garip ve alışılmadık bir dinamik yarattı. Mazzulla nasıl yaparsa yapsın, sezonun büyük bölümünde Udoka’nın teknik olarak 2023-24’te geri dönmesi planlanıyordu. Ancak Mazzulla, Celtics’i 18-4’lük müthiş bir başlangıç yaptı ve deneyim eksikliğinin elit bir takıma engel olup olmayacağı sorusunu sakinleştirdi. Son olarak Celtics, Mazzulla’yı NBA koçluğunda altın sayılabilecek bir şeyle ödüllendirdi: güvenlik.

Doğu harika. Açıkçası Batı sıkışık,” dedi Stevens geçen hafta bir konferans görüşmesinde. “Kazanmak gerçekten zor olacak.” “Arkanıza bakarken ve omzunuzun üzerinden bakarken” koçluk yapmanın zor olduğunu da sözlerine ekledi.

Mazzulla artık omzunun üzerinden bakmıyor olabilir ama Celtics bakmalı çünkü takımlar önlerine geliyor. Sıcak başlangıçtan bu yana, takım dünya çapında olmak yerine 23-13’te ortalamanın üzerinde görünüyordu. Şu anda NBA’in en iyi rekoru ve Doğu’nun bir numaralı seri başı olan Milwaukee Bucks’ın (41-17) sadece yarım maç önündeler. Mazzulla, maçlarda kritik noktalarda mola istemediği için eleştirildi. Son 15 maçta Celtics ortalamanın altında hücum yaptı. Sezonun başındaki 18-4’lük galibiyet serisinde, Celtics sadece NBA’deki en iyi hücuma sahip olmakla kalmadı, aynı zamanda lig tarihindeki en iyi hücumlardan birine de sahipti. Boston için iyi haber şu ki savunması istikrarlı bir şekilde iyileşirken hücumu azaldı.

Celtics, All-Star arasının ardından büyük sağlık armağanıyla destek almalı. Takımı geçen yıl play-off’lara götüren ilk onbir – Tatum, Brown, Marcus Smart, Al Horford ve Robert Williams III – bu sezon birlikte sadece 29 dakika oynadılar. Bu birimin sezonun son ayağı için tam güçle çalışması bekleniyor.

Ancak sakatlıklara rağmen takım savaşacak kadar derin. Altıncı sınıf guardı Derrick White, Boston’daki ilk tam sezonunda bir keşifti. Şubat ayında sekiz maçta, sakatlanan Smart’ı doldururken, Beyaz maç başına 21.1 sayı, 5.0 ribaund ve 6.8 asist ortalamaları yakaladı. Celtics’in Indiana ile sezon dışı bir takasla aldığı Malcolm Brogdon, güvenilir bir katkı sağlayan ve ligin en iyi 3 sayılık oyuncularından biriydi. Brogdon ve White muhtemelen çoğu NBA takımında ilk beşte yer alacaklardı. Celtics’in onları yedek olarak kullanmayı beklemesi bir lüks. All-Star arasından önceki son maçlarından birinde Celtics, en iyi oyuncularının neredeyse tamamını kaçırmasına rağmen Bucks’ı neredeyse deplasmanda deviriyordu.

Yetenek, Celtics’in şampiyonluğu kazanması için orada. Birden fazla pozisyonda oynayabilen oyun kurucular, elit şutörler ve birinci sınıf savunmacılar ile dolular. Philadelphia’dan Joel Embiid ve Milwaukee’den Giannis Antetokounmpo’ya, Horford da dahil olmak üzere sabit bir mobil forvet rotasyonuyla karşı koyabilirsiniz. Bölüm rakipleri Nets, son teslim tarihine kadar patladı ve kalan yıldızlarını takas ederek Kyrie Irving’i Dallas’a ve Kevin Durant’ı Phoenix’e gönderdi.

Ancak birçok takım, geçen yıl Boston’ın yaptığı gibi, play-off’lara yetenekle giriyor. Brown, Celtics’in geçen yıl Golden State’e karşı oynadıkları finallerin ardından, takımın baştan savma, karakteristik olmayan hatalar yaptığı ve altı maçta seriyi kaybettiği zorlu bir playoff koşusuna daha iyi hazırlanması gerektiğini belirtti.

Brown gazetecilere, “Bu yıl biraz daha fazla deneyim kazandığımızı düşünüyorum” dedi. “Bu yüzden bunun finale taşınacağını düşünüyorum.”

Anekdot kanıtlar, süreklilik ve deneyimin NBA takımlarının şampiyonluklar kazanması için kritik öneme sahip olduğunu ve playofflardaki başarısızlığın ölümsüzlük için gerekli basamak taşları olduğunu gösteriyor. 1990’ların Michael Jordan ve Chicago Bulls’u, saltanatlarına başlamadan önce Bad Boys Pistons takımları altında acı çekti. 2006 ve 2012’de şampiyonluklarını kazanmadan önce önceki play-off’larda derinden kaybeden Miami Heat için de aynısı. Magic Johnson, 1980’deki çaylak sezonunda Los Angeles Lakers’ın şampiyonluk koşusunun önemli bir parçası olmasına ve Tim Duncan’ın 1999’da San Antonio Spurs’ü ikinci ringe çıkarmasına rağmen, genç takımların şampiyonluk kazanması son derece nadirdir.

2000’lerin sonlarında LeBron James’in Cleveland Cavaliers’ı gibi bazı takımlar, deneyim ve yetenekle bile oraya tam olarak ulaşamıyor. 2021 şampiyonluğunu kazanmak için sadece iki maç kaybettikten sonra geçen yıl ikinci turda kaybeden Phoenix Suns hakkında henüz karar verilmedi.

Celtics’in son şampiyonluk serisi olan 2008’den beri en iyi şansı bu. Bu sezon kupayı kaldıramazlarsa veya en azından finale kalmazlarsa bunun yetenek veya deneyim eksikliğinden olduğunu söyleyemeyecekler. Maddi olmayan bir şey olacak.

Bu yerde olmak, franchise’ın yüce emelleri yerine getirmesi gerektiği anlamına gelir. Ama hiç olmamasından iyidir.