Bakan Varank: Sanayicilerimiz 1 milyon battaniye gönderiyor

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki zelzelenin 3. gününde yaptığı açıklamada, “Sadece Uşak’taki sanayicilerimiz zelzeleyle çabada, vatandaşlarımızın soğuk havayla uğraşına dayanak vermek için 1 milyona yakın battaniyeyi şu anda bu bölgeye gönderiyorlar. Bir kısmı ulaştı, bir kısmı şu anda yolda. Bu aslında Türkiye’nin üreten bir ülke olduğunun da göstergesi” dedi.

Bakan Varank, AFAD Uyum Merkezi’nde arama kurtarma çalışamlarının devam ettiği, meyyit ve yaralı sayısının arttığı zelzeleye ait olarak açıklama yaptı. Varank, üretim tesislerinde sorun olmadığını söylemiş oldu.

Varank, zelzelede ömrünü kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa diledi.

Afetten etkilenen bölgelerin Türkiye’nin en kıymetli üretim merkezleri içinde yer aldığını belirten Varank, birinci günden itibaren bakanlıklarla bir arada olayı sıcak bir biçimde takip ettiklerini söylemiş oldu.

Üretim tesisleri ve sanayicilerle irtibat halinde süreci en hoş biçimde yönetmeye çalıştıklarını kaydeden Varank, şöyleki konuştu:

“Gerek organize sanayi bölgelerinde gerekse de organize sanayi bölgeleri haricindeki üretim tesislerinde üretime ziyan verecek rastgele bir yıkımın olmadığını nazaranbiliyoruz. Bu alışılmış bizim açımızdan sevindirici. Şu anda bölgede birtakım kentlerde doğal gaz verilememesi sebebiyle doğal gaza bağlı üretimler hariç öbür sanayi tesislerinde üretimin devam ettiğini görüyoruz.

Her vakit Sayın Cumhurbaşkanımızın altını çizdiği üzere yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde, bu bölgelerdeki meşakkatler atlatılır atlatılmaz üretim tesislerimizi en hoş biçimde yürütmeye devam edeceğiz. Şunun altını çizmemiz lazım, birinci günden itibaren sanayicilerimiz, üreticilerimiz ellerini taşın altına koyuyorlar. Birfazlaca gereksinimimizi sanayicilerimiz yardımıyla, süratli bir halde, en hoş halde yerine getirebiliyoruz.”

Türkiye’ye katkıları ve afetle gayrette verdikleri takviye sebebiyle sanayicilere teşekkür eden Varank, şunları söylemiş oldu:

“Sadece Uşak’taki sanayicilerimiz zelzeleyle çabada, vatandaşlarımızın soğuk havayla çabasına takviye vermek için 1 milyona yakın battaniyeyi şu anda bu bölgeye gönderiyorlar. Bir kısmı ulaştı, bir kısmı şu anda yolda. Bu aslında Türkiye’nin üreten bir ülke olduğunun da göstergesi.”

Ciğerlerinin yandığını, kayıpların kendilerini fazlaca üzdüğünü söyleyen Varank, ‘sürecin daima birlikte, el ele, omuz omuza verilerek atlatılmasını’ temenni etti.

Yatırım tavsiyesi içermez.