Bakan Nebati partililere konuştu: Enflasyonu denetim altına aldık

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Diyarbakır’daki temasları kapsamında AK Parti Vilayet Başkanlığını ziyaret eden Nebati partililerle görüştü.

Türkiye’nin 20 yıl evvelki durumunun bugün ile kıyaslanması gerektiğini lisana getiren Nebati, ülkedeki temel sorunların çözüldüğünü, sıhhatte, eğitimde kıymetli gelişmeler yaşandığını söylemiş oldu.

‘Enflasyonu denetim altına aldık’

Türkiye’de enflasyon olduğunu lakin dünyada da enflasyon olduğunu belirten Nebati, sonuçlar her ay belirtildikça dünyada enflasyonun arttığının görüldüğünü bildirdi.

Nebati, Türkiye’de dünyadaki olaylardan kaynaklanan bir enflasyonla karşı karşıya olunduğuna işaret ederek şunları kaydetti:

“Size net söylüyorum, mayıs ayında aylık bazda toparlanma başladı. İnşallah haziran, temmuz, ağustosta randıman devasa yükseklikte Türkiye’de. Ufak tefek buralarda kuraklık var lakin besinde epeyce hayli uygunuz, randıman yüksek. Dünyada emtia meblağları, buğdayından, demirine, ham unsura kadar sakinledi. Sakinlemenin de ötesinde düşmeye başladı. Enflasyonu denetim altına aldık. Bundan daha sonrası aralık ayında baz tesiriyle düşmeye başlayacak. Size ve sayın Cumhurbaşkanı’mıza da yemin ettim, veriyorum. Aralık ayından itibaren enflasyonun düşüşünü payda hissede nazaranceğiz ve sizi seçime o noktada götüreceğiz. Enflasyonu çalışanlara hissettirmeyecek bir sistem kurulmuş esasen. Nasıl kurulmuş, yılbaşında yüzde 31 emeklilere artış yapıldı, enflasyon farkıyla birlikte. Temmuz ayına girdik, iki gün daha sonra enflasyon açıklanacak. Haziranın 6 aylık enflasyon farkı direkt çalışanların, emeklilerin cebine aktarılacak. Bu ne demektir, aşağı üst yüzde 40’lık bir artış demektir. Her 6 ayda bir güncelleme yapılır.”

‘6 ayda bir enflasyon farkını veriyoruz’

Asgari ücretlileri ezdirmeyecek biçimde önlem aldıklarını bildiren Nebati, dar gelirlilere transferde bulunduklarını, bulunmaya da devam edeceklerini belirtti.

Nebati konuşmasını şöyleki sürdürdü:

“bakılırsavimiz, dar gelirli olan kardeşlerimizin gereksinimlerini en süratli biçimde gerçekleştirmek, yönetmek, karşılamak bununla ilgili de adımlarımızı atıyoruz. 6 ayda bir çalışanlarla, emeklilerle ilgili enflasyon farkını veriyoruz. Bu Türkiye Cumhuriyeti’nde AK Parti hükûmetleriyle ortaya konulan bir durumdur. Enflasyonun karşısında bugüne kadar ezilmedik, bundan daha sonra da ezilmeyeceğiz. Enflasyon karşısında ezilmediğimizin delili, toplam enflasyonun üzerinde son 20 yılda gerçek olarak katlamalı artışlar gerçekleştirmişiz. Bunu bilelim.”

Yatırım tavsiyesi içermez.