Bakan Nebati: 5 milyon ek istihdam yarattık, ‘öleceğiz, biteceğiz’ diyenlere kapaktır

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Diyarbakır İş Dünyası Toplantısı’nda konuştu. Enflasyonla uğraşta “kararlılık” vurgusu yaparken, artan istihdama dikkat çekerek “2020’nin Nisan ayına nazaran Türkiye 5 milyon yeni istihdam sağladı. Bu bir rekordur. Neye göre? Şom ağızlılara göre; öleceğiz, biteceğiz diyenlere bir kapaktır bu aslında” diye konuştu.

Bakan Nebati BDDK’nın 15 milyon lira üzerinde döviz mevduatı olan şirketlere kredi sınırlaması sonucuna ait “sermaye kontrolü” tenkitlerine “Türkiye özgür piyasadan asla taviz vermeyen bir ülke” derken, kredilerin dövize gidişine müsaade verilmeyeceğini belirtti.

Nebati’nin konuşmasında öne çıkanlar şöyleki:

“Son 2 yılda tüm dünya üzere Türkiye’yi de etkileyen bir salgınla baş başa kaldık. Ve bunu en uygun yöneten ülkelerin başında yer aldık. Gelişmiş ülkelerin iktisatta tökezlediği, sıhhat hizmetleri açısında sınıfta kaldığı bir devirden alnımızın akıyla güçlenerek çıktık. Çin’den daha sonra en çok büyüyen ülke olduk.

‘Öleceğiz, biteceğiz diyenlere kapaktır’

Büyüme devam ediyor. Bu yılın Birinci çeyrekte yüzde 7,3 üzere istikrarlı bir büyüme yakaladık. İmalat endüstrinde makine teçhizat yatırımları 2019’un son çeyreğinden bu yana kesintisiz biçimde büyüyor. Nisan ayıyla bir arada toplam İstihdamımızı 30,4 milyona çıkardık. Ülkenin tamamı üretiyor ve ihraç ediyor. İstihdamı da en üst seviyeye getirmiş durumda. 2020’nin Nisan ayına göre Türkiye 5 milyon yeni istihdam sağladı. Bu bir rekordur. Neye göre? Şom ağızlılara bakılırsa; öleceğiz, biteceğiz diyenlere bir kapaktır bu aslında.

Yıl sonu ihracat maksadımız 250 milyar dolar, daha erken ulaşacağız. Her ay ihracatta istisnasız rekorlar kırarak ilerliyoruz. 2023 yılında 300 milyar dolar ihracatı geçmiş olacağız.

Halkımızın refahını artırmak için bir fazlaca eserde KDV oranının düşürdük. Enflasyonla gayrete kararlılıkla devam edeceğiz.

‘Krediyi uygun alanda kullanmak zorundasınız’

BDDK düzenlemesinin emeli son derece açık; krediyi alıyorsanız, üretim yapın, ihracat yapın, ter dökerek para kazanın lakin dövize yatırım yapmayın. Artık bir daha sazı ellerine aldı bizim karamsarlar, neymiş devlet müdahale ediyormuş, sermaye denetim altına alınmış. Türkiye hür piyasadan asla taviz vermeyen bir ülke. Bu ülke en gerçek biçimde 20 yıldır nasıl yönetildiyse bundan daha sonra da yönetilmeye devam edecek. Türkiye iktisat modeline ahenk sağlayın.

Selektif kredisi anlayışıyla çalışıyoruz, kredilerin dövize gidişine müsaade vermeyiz. İsteyen kendi kaynağını istediği yerde kullanabilir, krediyi uygun alanda kullanmak zorundasınız. Proforma fatura karşılığı kredi alıp, daha sonra iptal edenler var, buna karşı adım atacağız.

‘Üretmek zorunda oldukları için karamsarlık yayıyorlar’

Asıl karamsarlık niçini rant iktisadından üretim iktisadına geçişten kaynaklanıyor, eskisi üzere rant iktisadı olmadığı için, artık para kazanmak için üretmek zorunda, üretmek zorunda oldukları için de karamsarlık yayıyorlar”

Yatırım tavsiyesi içermez.