Bakan Kasapoğlu sordu, Şenol Güneş cevapladı: Çocuklarımızın zekası dayanılmaz

Atletizm

Global Mod
Global Mod
A Ulusal Futbol Takımı’nın yarın başlayacak EURO 2020 için Antalya’da geçirdiği kamp devri sırasında Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ulusal Kadro Teknik Yöneticisi Şenol Güneş ile bir ortaya gelerek keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi.

Bakan Kasapoğlu’nun sorularını samimiyetle yanıtlayan deneyimli teknik adam, ulusal ekibin son durumuyla ilgili bilgilerden en beğendiği yabancı futbolcuya, Avrupa Şampiyonası’ndaki beklentilerden unutamadığı müsabakaya kadar birfazlaca mevzuya değindi.

Şenol Güneş, Bakan Kasapoğlu ile yaptığı söyleşide, “Önümüze bir sürü mahzur çıkacak, A’dan Z’ye bu manisi aşacak anlayışta kendimizi yetiştirmemiz lazım” dedi. Güneş, “Çocuklarımızın zekası dayanılmaz. Grup yeterli diyorlar, beklenti büyük, beklentinin altında kaldığın vakit başarısız diyorlar. Bunların hepsi yanlış. Durum tespiti yapacağız” tabirlerini kullandı.

Bakan Kasapoğlu’nun ‘quiz’ sorularına da karşılık veren Güneş; hangi sporu sevdiğini, Türkiye’ye gelen en düzgün yabancı teknik yöneticinin kendisi için kim olduğunu deklare etti. Güneş; “Hagi mi, Alex mi?” sorusunu ise “Hagi derim. Ben Hagi’yi daha epeyce önemsiyorum. Taraftar gözüyle bakmıyorum” halinde yanıtladı.

Şenol Güneş, 2002 Dünya Kupası’ndaki unutulmaz anlarla ilgili “En büyük mutluluğumdur” sözlerini kullanırken; “Kulüpler bazında da Trabzonspor’un birinci çıkışı da en büyük mutluluklarımdan biridir. İkimizin de var oluşu birlikte oldu” dedi.

Mehmet Muharrem Kasapoğlu: Hamsi tava mı? Hamsi ızgara mı?

Şenol Güneş: Ben tavayı yiyemiyorum. Kızartma olduğu için yağ dokunuyor fakat miden güzelse hamsi tava yenir. Ben buğulama yiyorum kimi vakit.

Mehmet Muharrem Kasapoğlu: Hocam Trabzon’u özlüyorsundur. Bir Trabzon’a da gideceğiz. Çarşıbaşı’na birkaç tesis yapıyoruz. Orada döner mi yiyelim, ne yiyelim?

Şenol Güneş: birlikte gidelim. Hatta Doğu Karadeniz’de 2-3 yere gidelim. Ben örneğin Doğu’da Antep’i de önemsiyorum. Orası da merkezi bir yer. Orada da önemli bir potansiyel var.

Mehmet Muharrem Kasapoğlu: Hocam unutamadığınız maç?

Şenol Güneş: Benim o kadar var ki lakin örneğin kazandığımız olarak Senegal maçını söyleyebilirim. Kaybettiğimizi de ulusal grup için söyleyeceğim. Letonya maçıydı. Burada Avrupa Şampiyonası’na gidecektik. Orada 1-0 kaybettik, burada 2-2 birliktee kaldık.

Mehmet Muharrem Kasapoğlu: Letonya bize daima zıt geliyor.

Şenol Güneş: Olacak şey değil. 3 tane gol atmışız. 3 tane gol yiyeceğimiz aklımıza gelmez ya. 2-0 galipken rahat olmadı. Bunu şuna bağlıyorum; yorgunluk vardı lakin asıl durum pandemiden dolayı o akşam maç bittikten daha sonra 6 oyuncuda covid çıktı. O denli oynadılar. Çağlar, Enes, Yusuf… Onların hepsi maç bitiminde seyahate gidecekler ya, test yaptılar hepsi olumlu çıktı.

Mehmet Muharrem Kasapoğlu: Türkiye’ye gelen en güzel yabancı hoca?

Şenol Güneş: Âlâ hocalar geldi. Jupp Derwall’ı başka tutuyorum.

Mehmet Muharrem Kasapoğlu: En yeterli yabancı futbolcu?

Şenol Güneş: Tanıdığım için Şota. Yetenek olarak, kişilik olarak da… Zira genç yaşta aldık onu. Daha piyasaya çıkmamıştı ve bizden Ajax’a gitti. Ben onu önemsiyorum ancak dışarıdan gelen oyuncu olarak Hagi güzel oyuncudur, Alex uygun oyuncudur.

Muharrem Kasapoğlu: Kaleci olarak?

Şenol Güneş: Kaleci olarak bizim vaktimizde Datcu’yu ben çok seviyordum. Schumacher geldi marka olarak. Benim antrenörlüğüm periyodunda Jean-Marie Pfaff geldi fakat onu o kadar tutmam.

Muharrem Kasapoğlu: Yaşar vardı bizim vaktimizde. Sizinle birebir periyottu.

Şenol Güneş: Yaşar ile bizim öykümüz var. Altındağ’da oynuyordu. Ben de Sebat’ta oynuyordum birinci profesyonel yılımda. Antep’e gitti. Antep’ten 9 tane yediler. Transfer ettiler onu ancak şampiyon yaptılar Antep’i.

Mehmet Muharrem Kasapoğlu: Yaşar Fener’de düzgündü bir orta.

Şenol Güneş: Berbat kaleci değil lakin epeyce üst düzey kaleci de değildi. Uygun bir insandır. Öyküleri hayli hoştur. 8 tane yediğimiz maçı hayli hoş anlatır ki dalga geçmesi falan epey hoş.

Mehmet Muharrem Kasapoğlu: Benim futbolu fazlaca güzel takip ettiğim senelerda popülerdi. O yüzden Yaşar’ı unutmam.

Şenol Güneş: Popülerdi lakin popülerliği üst çıkamıyor. Kaleciliği eksikti. Bizim devrimizde ben de dahil üst düzey kaleci yoktu.

Mehmet Muharrem Kasapoğlu: Hocam en büyük mutluluğunuz?

Şenol Güneş: Mutluluğum ailem ile birlikte olmak. Saha kararına gelirsek Dünya Kupası en kıymetli mutluluğumdur. Kulüpte de Trabzonspor’un birinci çıkışıdır. Onun var oluşu ile benim var oluşum birlikte oldu. Yani ürettiğiniz ile büyüdünüz. daha sonra ben geldim Beşiktaş’a daha evvel şampiyon oldu, muvaffakiyetler gördü fakat Trabzonspor o muvaffakiyetlerin hiç birini görmedi. Yalnızca ben değil, ekipteki tüm oyuncular birliktece bir eser ortaya çıkardık. Artık tekrar şampiyon olduğunda sevinirsin lakin birincisi üzere olmaz. Dünya Kupası’na katılsak ve üçüncü olsak da birincisi üzere olmayacaktır. ötürüsıyla birinciler hayli kıymetlidir. Benim için de o Dünya Kupası epey değerliydi. Istırap olarak Avrupa Şampiyonası’na gidememiştik oraya gitme hakkımı da artık kullandım. Letonya maçında ayağımıza gelmişti. Orada biraz mağdur olduk ancak 2-0’dan 2-2 oldu ve elendik. Ona üzülmüştüm. Çok üzüldüğüm maçlar var yahut sevindiğim maçlar.

Mehmet Muharrem Kasapoğlu: Ronaldo mu? Messi mi?

Şenol Güneş: Ben orada ayırmam. İkisini de önemserim lakin yetenek ve çabukluk olarak Messi. İkisi de çalışıyorlar. Bir kez hürmet duyulması lazım. Sürdürülebilir olması fazlaca kıymetli. Ronaldo fazlaca kuvvetli. Çalışma ideolojisi olarak Ronaldo onu sürdürdü. Ronaldo onları yapmasaydı bugünlere de gelemeyebilirdi. Ümit ulusal ekipte Portekiz’de oynuyordu. Hamitler de ümit ulusal grupta oynuyordu bu biçimde. Ronaldo zayıftı, dripling özellikleri ile ön plana çıkardı ve onu taşır hale getirdi. İkisini de hürmet duyuyorum. İkisi de birebir devrin uygun futbolcuları ancak geçmişle kıyaslamam. Geçmiş örneğin Pele, Maradona. Her oyuncu kendi devrindedir. Artık diyorlar ki; Haaland mı, Mbappe mi yoksa Ronaldo, Messi mi? Ronaldo, Messi ispatladı. Bunlar daha oynayacaklar. Tıpkı bizim gençler üzere. Rüştü kaleciliğini ispatladı, Alpay yaptı, Tugay yaptı. Bunları da 3-5 sene daha sonra konuşabiliriz lakin şu an demek yanlışsız değil. Tamam şimdiki oyuncular epey yetenekli lakin 2 sene, 3 sene, 4 sene daha sonra oynayıp göstermek kıymetli. Çok yetenekli oyuncudan bir devir oynayıp da düzgün deyip de daha sonra vazgeçebiliriz. Muhammed diye bir oyuncu var. Daima o örnek veriliyor. Çok düzgün oyuncuydu fakat artık piyasada yok. Bize de hocam bu fazlaca güzel oynuyor diyorlar. Tamam oynuyor da devam etsin biz de takip ediyoruz. Madem uygun devam etsin. Etmiyorsa demek ki düzgün futbolcu değil. Düzgün lakin sürdürülebilir hale getiremiyor demek ki.

Mehmet Muharrem Kasapoğlu: Bizim o sistemi kurmamız lazım.

Şenol Güneş: Benim hayat ideolojim budur. Oyuncuyu kolay kolay almam aldığımda da kolay kolay bırakmam. Bu benim sevgim ile ilgili değil, sorumluluğum ile ilgili.