Babacan: “Kadınların uğraşı otoriter zihniyete karşı galip gelecek”

mahkum

New member
DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, bu yıl ikincisi düzenlenen DEVA Bayanda Zirvesi’nde konuştu. 8 Mart Dünya Bayanlar Günü haftası niçiniyle yapılan aktiflikte konuşan Babacan şu sözleri kullandı:

‘Kadınlar otoriter zihniyete geçit vermeyeceklerini gösterdiler’

“Bir gece yarısı İstanbul Sözleşmesi’ni terk edenlerin konuttaki siyasi hesapları çarşıya uymadı. Zira her mahalleden bayan bu pervasızlığa karşı ses çıkardı. Toplumun her kısmından bayanlar, bugünkü otoriter zihniyete geçit vermeyeceklerini gösterdiler. Bayanların kararlı çabasının, iktidardaki otoriter zihniyete karşı galip geleceğini biliyorum.”

‘Savaş en hayli bayanların ve çocukların hayatlarını yaşanılmaz kılıyor’

“Savaşın sürdüğü her saniye, binlerce ailenin yerinden edilmesine ve büyük bir göç dalgasına yol açıyor. Savaş, en epey da bayanların ve çocukların hayatlarını yaşanılmaz kılıyor. 21. yüzyılda yaşadığımız bu insanlık krizi, Ukrayna’da cinsel şiddet ve sömürü riskini tırmandırıyor. Rusya ile Ukrayna içinde yaşanan çatışmaların bir an evvel durdurulmasını, görüşmelerin memleketler arası hukuka uygun olarak barışçıl bir tahlille sonuçlanmasını diliyorum.”

‘Kadınlar tüm tarafların güvenlik muhtaçlığını dikkate alabiliyor’

“Bu savaş bize, memleketler arası siyasette bayanların aklına ve taşıdıkları pahalara ne kadar gereksinimimiz olduğunu bir sefer daha ispatladı. Bayanların temel gücü; akıl ile gereksinimleri birleştirmekten geliyor. Emperyal hayaller üzere hırslara kapılmayan bayanlar, sıkıntıların barışçıl tahlillerini kavrayabiliyor. Bayanlar, tüm tarafların güvenlik muhtaçlığını dikkate alan yeni tahliller geliştirebiliyor. Gücün bir dehşet aracı olarak kullanılmaması gerektiğini en güzel bayanlar biliyor.”

‘Dış güvenlik yalnızca erkeklere bırakılmayacak kadar önemli bir iştir’

“Dış siyasette bayanların tesirli pozisyonlarda olması, empati ve diyalog kanallarını genişletebiliyor. Bizim Dışişleri ve Güvenlik Siyasetleri Liderimiz Yasemin Bilgel tüm siyasi partiler içinde bu konulardan sorumlu tek bayan genel lider yardımcısı. Dış siyaset ve dış güvenlik meselleri yalnızca erkeklere bırakılmayacak kadar önemli bir iştir. Her ülke buna dikkat etmelidir. Sıkıntılar ne kadar keskin olursa olsun; bayanlar diyalog kanallarını hep açık tutabiliyor.”

‘Bütün yerkürenin bayanların aklına gereksinimi var’

“Çatışma tahlillerinde bayanların sürecin modülü olduğu örnekler, başkalarına göre daha yüksek oranla muvaffakiyetle sonuçlanıyor ve kalıcılığı artıyor. Dünyanın neresinde olursa olsun, savaşların acısını en epey bayanlar çekiyor. Bayanlar yönetişimde daha fazla temsil edildiğinde, uzlaşmaya dayalı ve barışçıl dış siyaset kolaylaşıyor. Bugün yalnızca ülkemizin değil, bütün yerkürenin bayanların aklına gereksinimi olduğuna inanıyorum.”

‘Şiddete karşı çıkmak kuvvetli olmaktır’

Müellif Halide Edip Adıvar’ın “Dünyanın genel eğilimi şiddetten yana pek, şiddeti teşvik etmek için hamasete muhtaçlık yoktur. Tek başına şiddete karşı çıkmak ise, kuvvetli olmaktır” kelamını hatırlatan Babacan, “Ey naraları atanların, şiddeti teşvik edenlerin, şiddetten yana duranların bunu yapmak için yüreğe gereksinimi yok. Tüm dünyayı tehdit eden emperyal hevesler uğruna şiddete başvuranlara karşı daima birlikte hatırlatalım. Şiddete karşı çıkmak kuvvetli olmaktır” sözlerini kullandı.

‘Türkiye’nin, Halide Edip’i anlamaya muhtaçlığı var’

Babacan, bayan hakları gayretinin önde gelen isimlerinden Halide Edip Adıvar’ı anlamaya bugün de muhtaçlık olduğunu söylemiş oldu:

“Halide Edip, otoriter zihniyetin her türlüsüne itiraz etmişti. Uğruna savaştığı bağımsızlığımızın akabinde gelen tek parti devrindeki adaletsizliklere itirazlarını sakınmamıştı. Demokrat Parti’den milletvekili olmuş; lakin kendi partisinin demokratlığa sığmayan tavırlarını eleştirmekten geri durmamıştı. Türkiye’nin Halide Edip’i anlamaya gereksinimi olduğunu düşünüyorum. Halide Edip; milletin yazgısını tek bir şahsa teslim etmesine de milletin seçtiklerinin insan haklarını ve anayasayı çiğnemesine de razı gelmemek manasına geliyor. İstanbul Mukavelesi meselade gördüğümüz üzere, ‘Bir gece yarısı aldığınız keyfi kararla demokratik kazanımları tehlikeye atamazsınız’ manasına geliyor.”

‘W-20’nin kurulmasını şahsen önerdim’

“Büyük bir uğraşla, Türkiye’nin 2015 yılında G-20 periyot başkanlığına seçilmesini sağlamıştık. W-20’nin (Kadın-20) kurulmasını şahsen gündeme getirdim, önerdim. Cinsiyete dayalı adaletsizlikleri önlemeyi, bayanların iş gücüne iştirakini arttırmayı ve iş hayatında fiyat farklarının ortadan kaldırılmasını hedefledik. O gün bugündür, G20 ülkelerinin bayan örgütleri hem kendi ülkelerinde tıpkı vakitte G20 masasında çalışan bayanların hak taleplerini dillendiriyor. Sistem işliyor. Bir dokunuşla, tüm dünya bayanlarının faydalanacağı bir kazanım elde ettik.”

Hibya Haber Ajansı