Babacan: “Dürüst ve ehil takımlar olmadan ülke düzelmez”

mahkum

New member
DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, partisinin vilayet kongresi için gittiği Giresun’da esnafı ziyaret etti. Bir vatandaş “Sizin devrinizde 1 dolar 1.250 TL’ydi. Bunlar ülkeyi batırdı” diyerek ekonomiyi eleştirirken, bir kömürcü esnafı da kömür ve gübre fiyatlarında geçen seneye oranla artıştan sıkıntı yandı.

Ziyareti esnasında bir vatandaş Babacan’a, “Eskiden en başarılı bakandınız. Ben genelde Amerika’da yaşıyorum, sizi oradan daima izliyordum. bu biçimde iktisat fazlaca ilerideydi. Nasıl oldu da bu biçimde oldu, anlamadık. Bunlar ülkeyi batırdı.” diyerek iktisattaki makûs gidişatı eleştirdi. “Sizin devrinizde 1 dolar 1. 250 TL’ydi” diyen vatandaşa Babacan, “İyi hatırlıyorsunuz, senelerca o denli gitti. Baktık ki berbata gidiyor işler. Onun için bir daha çalışmaya başladık.” diye karşılık verdi.

‘Şu andaki takımlarla memleketin problemleri çözülmüyor’

Babacan ayrıyeten bu problemlerin çözülmesi için dürüst ve ehil takımların iş başında olması gerektiğini vurguladı.

Babacan, “Siyasi takımların, bürokrasi takımlarının, yöneticilerinin hem dürüst birebir vakitte işini bilen beşerler olması gerekiyor. Şu andaki takımlar maalesef o denli değil. Onun için de ülke düzelmiyor.” dedi.

‘Geçen sene 30 liraya sattığım kömür bu sene 55 lira’

Bir kömürcü esnafı ise, “Siz varken iktisat harikaydı. Ben kömür satıyorum. Geçen sene 30 liraya sattığım kömür bu sene 55 lira. TSP gübre satıyorum. Geçen sene 130 liraya sattığım gübre bu sene 240 lira. Size güveniyorum.” dedi. Babacan, “Devlet enflasyonu %19 açıklıyor, o nasıl oluyor? 30’dan 55’e çıkınca %19 mu oluyor?” diye sordu. Esnaf, “Onu bilmiyorum, o kadar iktisat bilgim yok. Olağan bir esnafım. Şu anda millete hoş para verdiler, dağıttılar. Herkes borçlu, %80’i borçlu. her insanın cebinde kredi kartı var. 10 tane kredi kartı olan var. Asgarisini yatırıyor. Verdiler verdiler, faiz faiz bitmiyor. Teminatımız sizlersiniz. Giresun’a beğenilen geldiniz.” dedi.

Hibya Haber Ajansı