Avrupa’nın en büyük atık yakma ve güç üretim tesisi İstanbul’da açıldı

Mihriban

Global Mod
Global Mod
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştirak şirketi İSTAÇ, atık yakma ve güç üretim tesisinin açılışını gerçekleştirdi. Açılış; CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, GÜZEL Parti Genel Lideri Meral Akşener, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu iştirakiyle gerçekleşti.

Tesisin inşasını Hitachi Zosen İnova AG ile birlikte Makyol’ un temsil ettiği Türk kümesi iştirakini oluşturan Makyol İnşaat, İspa inşaat ve Met-Gün inşaat şirketleri üstlendi.

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu atık yakma ve güç üretim tesisi hakkında açıklamalarda bulundu. İBB Lideri İmamoğlu, ‘’Türkiye’nin birinci Avrupa’nın en büyük atık yakma ve güç üretim tesisini İstanbul’a kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Atık yakma ve güç üretim tesisimiz İstanbul’da oluşan evsel atıkların yüzde 15’ini yakma tekniğiyle bertaraf edecek.

Tesis ürettiği elektrik gücü ile yaklaşık 1 milyon 400 bin İstanbullunun güç açığının giderilmesine katkı sunacak. Tesisin üretimine 2017’de başlanmıştı. vazifeye geldiğimizde tesisin yüzde 20’si yapılmıştı. Biz tesisin finansal açığını da kapatarak imaline devam ederek buranın açılışını gerçekleştirdik. Yerli üretimi destekleyen tesisimiz Türkiye’nin de güç açığının giderilmesine katkı sunacak. Tesis günlük 3 bin ton, yıllık ise yaklaşık 1 milyon tonluk kapasitesi yardımıyla atık ölçüsünü azaltacak” diye konuştu.

İstanbulluların hayat kalitesini arttırmak, kentin tabiatını ve tüm canlılarını korumak hedefiyle yeni jenerasyon, etraf dostu bertaraf ve atık geri kazanımı tesisi yatırımlarını hayata geçiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştirak şirketi İSTAÇ, Türkiye’nin birinci, Avrupa’nın en büyük atık yakma ve güç üretim tesisini İstanbul’a kazandırdı.

İBB Atık Yakma ve Güç Üretim Tesisi İstanbul’un belediye atığının yüzde 15’ini, rastgele bir ön süreç gerektirmeksizin her gün ortalama 3 bin ton atığı direkt termal formüllerle yakarak tabiata ziyan vermeden bertaraf ediyor.

İBB iştiraki İSTAÇ için hayata geçirilen Atık Yakma ve Güç Üretme projesinin inşasını, Makyol, İspa ve Met-Gün inşaattan oluşan Türk Kümesi İştiraki, teknik alt yapısını ise Hitachi Zosen İnova AG yüklendi.

Yatırım tavsiyesi içermez.