Avrupa’da farklı Türkiye’de farklı

Atletizm

Global Mod
Global Mod
Lemi Çelik

Bağlantı ayrıntıları

Derbide fazlaca enteresan şeyler yaşandı. Galatasaray, Avrupa Ligi’nde farklı, Türkiye Ligi’nde farklı performans sergiliyor. Bir kadro motivasyon olarak nasıl bu kadar farklı bir zihinsel yapıyla alana çıkar anlamıyorum. Galatasaray futbol manasında Beşiktaş karşısında adeta ezildi, varlık gösteremedi.

1- Çağdaş futbolda en değerli iki taktiksel gelişim oldu. Birisi kontra atak, ikincisi ise kanatları düzgün kullanmak ve merkezden savunma ardına yapılan delici koşular. Beşiktaş derbide her iki taktiği de epey düzgün uyguladı ve rakibi karşısında net konumlar üretti.

2- Beşiktaş, Türkiye’de kanatları en güzel kullanan ekip. Sağdan Rosier ve Ghezzal, soldan Umut ve Larin kadroları ismine hem asist yapıyor birebir vakitte skor üretiyor. Geçen dönemin asist hükümdarı Ghezzal ve golcüsü Larin eski günlerine geri döndü. Sergiledikleri performansla Beşiktaş’ı ligde taşıyorlar.

3- İki kadro orta alanını kıyasladığımızda Josef, Pjanic, Alex Teixeira fazlaca ağır olsalar da Galatasaray’ın orta alanı Taylan, Cicaldao ve Berkan üçlüsüne büyük üstünlük kurdu. Beşiktaş orta alanı daha güzel pas yaptı, oyunun istikametini fazlaca yeterli değiştirdi, merkezden daha uygun ataklar gerçekleştirdi. bu biçimde olunca da oyunun bütün hakimi Beşiktaş oldu ve haklı bir galibiyet aldı.

4- Necip Uysal sergilediği uğraş ruhu, savaşçı yapısı ve alana tam kapasitesini ortaya koymasıyla takdir edilmesi gereken bir kaptan.

Sergen hocanın ikinci golden daha sonra yaptığı hareket de kendisine hiç yakışmadı. Bir futbolcu bu hareketi yapsa müsamahayla karşılardım fakat bir teknik adam asla bu biçimde davranışta bulunmaz. Hakem Fırat Aydınus da maça hayli âlâ konsantre bulunmasına karşın maçı yönetim eden bir maç yönetti.

Lemi Çelik