APK nedir ve indirmek inançlı mi?

Mortician

Active member
APK nedir ve indirmek inançlı mi?
Biroldukça insan Android ve iOS akıllı telefonuna, tabletine ve bilgisayarına uygulama indirirken daha inançlı olduğunu için Google Play Store, App Store ve AppGallery üzere uygulama marketlerini kullanıyor. Ancak birebir uygulamaları internet üzerinden APK olarak indirmek de mümkün. Pekala APK indirmek inançlı mi?

APK indirmek inançlı mi?

Huawei, ABD tarafınca uygulanan ambargo ve yaptırımlar niçiniyle bilhassa son 2 yıldır akıllı telefon tarafında büyük zorluk çekiyor. Bu sorunu ise kendi işletim sistemini ve uygulama marketi olan AppGallery’i büyüterek aşmaya çalıştı.

Tabii AppGallery çabucak hemen Google Play Store’da olduğu üzere içerisinde tüm oyunları ve uygulamaları barındırmıyor. ötürüsıyla kullanıcılar bir uygulamayı aradığında resmi olmayan bir kaynaktan APK belgesi halinde yükleyip heyetim yapabilmeniz için sizi yönlendiriyor. Pekala APK indirmek inançlı mi?

Normal kurallarda uygulama marketlerinden bir uygulama indirmek yerine 3. taraf bir metot kullandığınızda akıllı telefonlar bu belgeleri virüs taramasından geçiriyor. APK dediğimiz şey de aslında Android Paket Kiti manasına gelen Android işletim sistemini kullanan aygıtlara uygulama yüklemek için kullanılan evrak biçimidir.

Bunu Windows bilgisayarlarda bulunan .exe ya da MacOS’larda yer alan .dmg formatının Android versiyonu olarak düşünebiliriz. Lakin bilhassa son periyotta kimi makûs maksatlı yazılımların APK belgeleri içerisine gizlenerek telefonlara yerleştiğini ve kripto para cüzdanlarından şahsi bilgilere kadar neredeyse her şeyi ele geçirdiğini biliyoruz.

Yani sağlam bir kaynaktan APK indirmiyorsanız, şahsi datalarınızı ve aygıtınızı büyük bir güvenlik açığına sürüklüyor olabilirsiniz. Ancak bir uygulamayı APK olarak indirmek için APKPure, APKMonk, AppParks ve Uptodown üzere sitelere yönlendiren Huawei, gerçek vakitli olarak tarama gerçekleştirdiklerini ve market kadar sağlam olduğunu söylüyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Huawei Taşınabilir Hizmetler Avrupa Lider Yardımcısı Dr. Jaime Gonzalo şunları söylemiş oldu:

Öncelikle kaynağın sağlam olduğundan emin oluyoruz ve tüm sonuçları günlük olarak denetim ediyoruz. Ayrıyeten aygıtın güvenliğini ve uyumluluğunu denetim ediyoruz. İkincisi, uygulama yüklendiğinde kanal şifrelenir, bu niçinle süreç haricinde gönderilen tüm iletiler engellenir. Üçüncüsü, gerçek vakitli bir virüsten müdafaa ve makûs gayeli yazılım sürecimiz var, bu da APK sitelerinin sistemli kullanması sırasında korunacağınız manasına geliyor.

Güvenilirliği kıymetlendirmek için sitenin ve uygulamanın popülerliğine bakarız ve ekseriyetle en son güvenlik yamalarına sahip olduğundan, sayfanın mevcut en son uygulama sürümüne sahip olduğundan emin oluruz. Sürecin sonunda ise makus emelli yazılım aramak için dahili bir denetim yapıyoruz.

İndirme sırasında aygıtın kendisinde, uygulamanın bütünlüğü denetim edilir, bu biçimdece öteki bir APK’yi paralel olarak açmaz yahut yüklemez ve uygulamanın ismi doğrulanır. Sırada berbat maksatlı yazılım ve virüs tehdidi muhafazası, akabinde kendi AI güvenlik muhafazamız var. Bu, uygulamanın olmaması gereken bir şeye erişmeye çalışmak üzere beklenmedik bir şey yapmasını izler. AI bunu algılarsa heyetimi pürüzler. Tüm bunlardan daha sonra rastgele bir tehdit yoksa uygulama yüklenebilir.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!