Aksa Güç artık de Angola’ya giriyor

Mihriban

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 günlük Afrika cinsinde birinci imzalar atılmaya başlandı. Bugün sabah saatlerinde başşehir Luanda’ya geçen Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço tarafınca başkanlık sarayında resmi merasimle karşılandı.

13 Ekim’de THY’nin Angola’ya direkt uçuşlara başladığını söz eden Erdoğan, Angola ile eğitim, tarım, gümrük, turizm alanlarında 7 mutabakat imzalandığını duyurdu.

Angola ile imzalanan mutabakatlardan biri de Türk güç şirketi Aksa tarafınca gerçekleşti. Aksa Güç Üretim A.Ş. ile Angola Cumhuriyeti Güç ve Su Bakanlığı ile elektrik üretim ve iletim projelerinin geliştirilmesine yönelik bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzaladı.

AFRİKA’DA 520 MW’LIK KONSEYİ GÜCÜ VAR

Türkiye’nin en büyük halka açık özgür elektrik üreticisi olan Aksa, 2 kıtada 5 ülkede faaliyet gösteriyor. Birinci yurtdışı yatırımını KKTC’de yapan Aksa, Özbekistan ile Asya’da, Gana, Madagaskar ve Mali ile de Afrika’da faaliyet gösteriyor.

Şirketin Gana’daki Akaryakıt Güç Santrali 370 MW, Madagaskar’daki iki santrali 90 MW, Mali’deki santrali ise 60 MW’lık konseyi güce sahip.

Kerim Ülker/Dünya

Yatırım tavsiyesi içermez.