Akın’dan EPDK’ya şikayet dilekçesi

mahkum

New member
CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, 96 saati bulan elektrik kesinti niçiniyle 100 binlerce vatandaşın mağdur olduğu Isparta’daki skandalla ilgili olarak Güç Piyasası Düzenleme Kurumu’na başvurarak nazaranvli CK Dağıtım Şirketi hakkında mevzuat kapsamında yaptırım uygulanmasını talep etti. CHP’li Akın, “Vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyet niçiniyle uğradığı ziyan karşılanmalı ve elektrik dağıtım lisansı kapsamında faaliyetleri kabul edilemeyecek seviyede aksatan CK Akdeniz Dağıtım Şirketi hakkında gerekli süreçler yapılarak yaptırım uygulanmalı” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın; nüfusu 500 bini bulan Isparta’da 3 Şubat – 8 Şubat 2022 tarihleri içinde 96 saati bulan elektrik kesintilerinin akabinde Güç Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) bakılırsavli dağıtım şirketi CK Akdeniz hakkında süreç yapılması talebiyle şikâyette bulundu.

‘MÜCBİR SEBEP DIŞINDA İZAHI OLMAYAN BİR DURUM’

CHP’li Akın’ın EPDK’ya ilettiği şikâyet dilekçesinde; Isparta’da yaşanan elektrik kesintilerinin teknik ve zorlayan sebepler haricinde yaşanan ve izahı olmayan bir durum olduğuna dikkat çekildi. Dilekçede, bu kapsamda şirketin dağıtım faaliyetlerini gerçekleşmesi kabul edilemeyecek seviyede aksattığı kaydedildi. Dilekçede; Güç Piyasası Kanunu’nda düzenlenen “Yaptırımlar ve Yaptırımların Uygulanmasında Usul” başlıklı karar ile Elektrik Piyasasında Dağıtım yahut Tedarik Lisansı Önlemler Yönetmeliği’nde düzenlenen Önlemler ve yaptırımların uygulanmasını gerektiren haller ve hallerin tespitini düzenleyen kararlara yer verildi.

‘İHMAL VE KUSURLAR DERHAL SORUŞTURULMALI’

CHP’li Akın’ın EPDK’ya ilettiği şikâyet dilekçesinde; Isparta’da kesintilerden 113 bin 236 abonenin etkilendiği, 20 binin üstündeki abonenin kesinti müddetinin 96 saati bulduğuna işaret edildi. Dilekçede, yürürlükteki mevzuat dikkate alındığında CK Akdeniz Dağıtım Şirketi’nin dikkatsizliği ve kusurunun soruşturulması ve kusurlu olduğunun anlaşılması durumunda gerekirse lisansının iptal edilmesi gerektiği söz edildi. Isparta’da yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için kelam konusu durumun ortaya çıkarılması ve gerekli önlemlerin alınmasının EPDK’nın sorumluluğu ve bakılırsavi olduğu belirtilen dilekçede, şunlar yer aldı:

“Mevzuat kapsamında CK Akdeniz Elektrik AŞ hakkında soruşturma açılması ve soruşturma neticelerina bakılırsa vatandaşlarımızın mağduriyetinin cezasız kalamadığının ispatı olacaktır. Bu kapsamda Isparta’da yaşanan güç kesintilerinin gereğinin yapılması ve kelam konusu mağduriyetlerin giderilmesi ile gerekirse şirketin lisansın iptal edilmesini bu mevzuda mevzuat gereği soruşturma açılmasını arz ve talep ederdim.”

‘EPDK ŞİRKETİ AKLAMA GAYRETİNE GİRMEMELİ’

Mevzuat kapsamında EPDK Elektrik Piyasası Daire Başkanlığı’na dilekçesini ileten CHP’li Akın, şunları lisana getirdi:

“2022 yılında nüfusu 500 bini bulan bir kentimiz 5 gün boyunca mum ve gaz lambasına mahkûm edildi. Vatandaşlarımız ne ısınabildi ne de yardım aldı. Elektrik dağıtım şirketlerinin bakılırsavini yapıp yapmadığını denetlemek EPDK’nın asli misyonları içinde bulunuyor. Daha evvel yapılan şikâyetleri sürece alan EPDK’nın dağıtım şirketini aklama eforu içine girmeden gerekli yaptırımları uygulaması gerekiyor. Mevzuat epey açık: Isparta’da yaşanan bu durum dağıtım lisansı bulunan şirketinin faaliyetleri gerçekleşmesi kabul edilemeyecek seviyede aksatması ve dağıtım faaliyetinin niteliğini ve kalitesini kabul edilemeyecek seviyede düşürdüğünün açık göstergesidir.”

Hibya Haber Ajansı