Ak Partili Demiröz: Ekonomimiz hayli mu makûs beyefendiler, her konutta 2-3 telefon var

Mihriban

Global Mod
Global Mod
‘Ekonomimiz hayli mu berbat beyefendiler?’ diyen Demiröz, enflasyon ve kurun yüksek olduğunu ancak denetim altında tutulduğunu savundu. Demiröz, “Allah aşkına, Türkiye’de son 20 senede her meskene bakın ya bir araba ya da 2 arabamız var. Her konutta 2-3 telefon var” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) 21 Ekim’deki beklenmedik faiz indiriminin akabinde Türk Lirası, dolar ve euro karşısında süratle paha kaybetmişti. Dolar/TL peş peşe rekorlar kırarken, bugün itibariyle ise 9,6 düzeyinde.

AK Parti Manisa Vilayet Müşavere Meclisi toplantısında konuşan AK Parti Genel Lider Yardımcısı Vedat Demiröz ise yüksek enflasyonun kararında ortaya çıkan hayat pahalılığı cep yakarken iktisadın makûs olup olmadığını sordu.

‘EKONOMİMİZ ÇOK MU MAKUS BEYEFENDİLER?’

Türkiye’yi 60 yıldır Avrupa Birliği’ne almayan Avrupa ülkelerini eleştiren Demiröz, “Ekonomimiz epeyce mu makus beyefendiler?” diyerek şöyleki devam etti:

“Kıbrıs Rum Bölümü, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya’dan, Letonya’dan, Estonya’dan da mı berbat. 14 ülkenin toplamından daha kuvvetli iktisada sahip bir ülkeyiz fakat bizi almazlar. Niçin almadıklarını hepimiz biliyoruz. Bizim kültürümüz ve milletimiz farklı. Bunu hazmedemedikleri için almıyorlar. Almasınlar. Yunanistan’ı görüyorsunuz. Palavra yanlış bilançolarla Avrupa Birliği’ni dahi aldatmaya kalktı ancak affettiler. IMF kanalıyla 150 milyar Euro bağış yaptılar. Yunanistan bilmelidir ki, bu ortalar hayli horozlanıyor. Cürmü kadar yer yakar. Ne Yunanistan ne de Fransa Avrupa Birliği’ne güvensin. Hiç kimseye güvenmesin, bize de horozlanmasın. Döner bakar ardında kimseyi bulamaz.”

‘ENFLASYON VE KUR YÜKSEK LAKİN HEPSİ DENETİM ALTINDA’

Demiröz, şöyleki devam etti:

“Bugün Avrupa’da duyuyorsunuz, yakıtın olmadığı, raflarda neler olduğunu. Kış geliyor. Birileri bize, ‘Kara kış fonu kurun’ diyor lakin biz onu kurmayacağız. Bizim her şeyimiz hazır lakin Avrupa kara kışa hazır değil. Onlar bize ültimatom vereceklerine evvel kendi ekonomileri, kendi geleceklerini düşünsünler. Bizim enflasyondaki yükseklik eyvallah, kurun yüksekliğini görüyoruz lakin inanın hepsi denetim altında. Biraz sabırlı olacağız. Yılbaşına yanlışsız her şey sistemine oturacak. Aylık ihracatımız 20 milyar doları aştı. Bu dövizler yarın ülkemize gelecek. Türkiye’ye gelen dövizle cari açığımızı da kapatacağız. O dövizlerin fazlalığı niçiniyle kur farkları da aşağıya yanlışsız inecek.

‘HER KONUTTA 2-3 TELEFON VAR’

Besinde hiç bir eksiğimiz yok. Pahalılık olabilir. Allah aşkına, Türkiye’de son 20 senede her meskene bakın ya bir araba ya da 2 arabamız var. Her meskende 2-3 telefon var. Türkiye’nin doğal gaz gitmeyen ilçesi kalmadı. Elektrik desen bir daha birebir, Yolları aslına bakarsanız saymıyorum.”

Yatırım tavsiyesi içermez.