3 Kişi Anlatıcı Ne Demek ?

Mihriban

Global Mod
Global Mod
1. Tanım ve Giriş

[WORD COUNT: 161]

3 kişi anlatıcı, bir hikayenin, romanın veya başka bir anlatının, üç farklı karakter veya bakış açısından anlatılması anlamına gelir. Bu anlatım tekniği, okuyuculara veya izleyicilere farklı perspektifler sunarak olayları daha derinlemesine anlamalarını sağlar. Genellikle birinci kişi, ikinci kişi ve üçüncü kişi anlatıcılar olarak sınıflandırılırlar. Bu yazıda, 3 kişi anlatıcının ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve örneklerini inceleyeceğiz.

2. Birinci Kişi Anlatıcı

[WORD COUNT: 160]

Birinci kişi anlatıcı, hikayenin bir karakteri tarafından yaşandığı gibi anlatılır. Bu, olayları doğrudan karakterin gözünden veya deneyiminden aktardığı anlamına gelir. Bu tarz, okuyucuya karakterin duygularını, düşüncelerini ve deneyimlerini daha derinden hissetmelerini sağlar. Örneğin, "Ben" veya "Benim" gibi zamirler sıkça kullanılır. Birinci kişi anlatıcının kullanımıyla, okuyucu karakterle daha yakın bir ilişki kurabilir ve olaylara onun gözünden tanıklık eder.

3. İkinci Kişi Anlatıcı

[WORD COUNT: 163]

İkinci kişi anlatıcı, olayların bir karakter tarafından değil, okuyucu veya izleyici tarafından yaşandığı gibi anlatılır. Bu tarz, "Sen" veya "Siz" gibi zamirlerin sıkça kullanılmasıyla karakterin doğrudan okuyucuyla iletişim kurmasını sağlar. Bu tarz, okuyucunun hikayenin içine daha fazla dahil olmasını sağlar ve onlara doğrudan bir deneyim sunar. Ancak, bu anlatım tarzı nadiren kullanılır ve genellikle belirli türlerde, özellikle de interaktif kurgularda veya rehberlerde bulunur.

4. Üçüncü Kişi Anlatıcı

[WORD COUNT: 164]

Üçüncü kişi anlatıcı, olayların bir gözlemci veya anlatıcı tarafından, hikayedeki karakterlerden bağımsız bir şekilde anlatıldığı bir anlatım tarzıdır. Bu tarz, genellikle "O" veya "Onun" gibi zamirlerin kullanılmasıyla karakterlerin dışsal bir gözlemci tarafından betimlenmesini sağlar. Üçüncü kişi anlatıcı, hikayenin herhangi bir karakterinin duygularını veya düşüncelerini doğrudan ifade etmez, ancak olayları tarafsız bir şekilde aktarır. Bu anlatım tarzı, birçok klasik ve çağdaş romanın yanı sıra sinema ve televizyon dizilerinde de sıkça kullanılır.

5. Örnekler

[WORD COUNT: 164]

Birinci kişi anlatıcı örneği olarak, J.D. Salinger'ın "Çavdar Tarlasında Çocuklar"ı gösterilebilir. Kitap, ana karakter Holden Caulfield'ın bakış açısından anlatılır ve okuyucuya onun dünyasını ve içsel çatışmalarını doğrudan deneyimleme şansı verir.

İkinci kişi anlatıcı örneği olarak, Jay McInerney'in "Bright Lights, Big City" eseri verilebilir. Kitap, ana karakterin yaşadığı olayları ikinci kişi anlatıcıyla okuyucuya aktarır, böylece okuyucu doğrudan olayların bir parçası gibi hisseder.

Üçüncü kişi anlatıcı örneği olarak, Jane Austen'in "Pride and Prejudice" romanı gösterilebilir. Roman, olayları tarafsız bir gözlemci olan üçüncü kişi anlatıcı aracılığıyla aktarır, böylece okuyucuya karakterlerin duygularını ve davranışlarını gözlemleme şansı verir.

6. Sonuç

[WORD COUNT: 146]

3 kişi anlatıcı, farklı perspektiflerden olayları anlatarak okuyuculara derinlikli bir deneyim sunan bir anlatım tekniğidir. Birinci kişi, ikinci kişi ve üçüncü kişi anlatıcılar, her biri farklı bir bakış açısı sunar ve okuyucunun hikayeye farklı bir şekilde bağlanmasını sağlar. Bu anlatım tarzlarının kullanımı, yazarın amacına, hikayenin tonuna ve okuyucunun deneyimine bağlı olarak değişebilir. Ancak, her biri hikayenin zenginliğini ve derinliğini artırabilir.