1975–76 Denver Nuggets, Dr. J neredeyse ve bir şampiyonluk kazandı

Avcılar

Member
Sekiz yaşındaki LJ Jones, büyükbabası Ralph Simpson’ın ondan bir sır sakladığına inanıyordu. Bu yüzden cevaplar istedi.

“Dede, sana bir şey sorabilir miyim?” 73 yaşındaki Simpson, torununun ciddi ses tonunu taklit ederek torununun sözlerini hatırladı.

“Dede” dedi çocuk. “Birisi bana senin ünlü olduğunu söyledi.”

Simpson gülmek zorunda kaldı. Ne de olsa o en ünlü Ralph değil; Bu, Ralph Lauren veya Ralph Waldo Emerson olabilir. Ayrıca ailesinin en ünlü üyesi değil; bu onun kızı, Grammy Ödüllü soul şarkıcısı India.Arie olacaktı.

Simpson torununa “Büyükbaba ünlü değil” dedi. “Nuggets için oynadım ve profesyonel basketbol oynadım.”

Yine de LJ, “Neden bana söylemedin?”

Simpson, 1975-76’ya Amerikan Basketbol Birliği’nden Denver Nuggets ile başladı. O yılki takım NBA Finallerine ulaşana kadar şampiyonluk turuna çıkan tek Nuggets grubu onlardı. 1975–76 takımı, ABA Şampiyonası Serisini altı maçta Julius Erving’in New York Nets karşısında kaybetti. ABA ve NBA, 1976-77 sezonundan önce birleşti ve Nuggets sonraki 47 yılını basketbol arafında geçirdi ve bazı takımlar güven uyandırdı ama hiçbiri Finallere kalamadı.

Şimdi Nuggets, franchise tarihindeki ilk şampiyonluğuna sadece bir galibiyet uzaklıkta. Pazartesi günü evlerinde Miami Heat’e karşı 5. maçta galibiyet serisini tamamlamaya çalışırken, ABA şampiyonluğu için oynayan bazı adamlar onları alkışlıyor.

1976 final takımının yedek oyuncusu olan 69 yaşındaki Gus Gerard, “Çok havalıydı çünkü şu anda final yapan külçeler, Denver’ın finale kalan bir ABA takımı olduğunu bilmeyen insanlar için pek çok anıyı geri getirdi” dedi. . Gülerek ekledi, “Benim için tek sinir bozucu şey, tüm bu önemli noktaları ve hep aynı şeyleri büyük Dr. Julius Erving’den göstermeleri. J., sağa sola dalın bize.”

Günümüzün Nuggets’ı gibi, 1976 takımı da neredeyse durdurulamaz hücumlarıyla rakiplerinin moralini düzenli olarak bozdu, ancak çoğu zaman kendilerini zayıf takımlar gibi hissetti. Eski Denver takımı da sezonun büyük bölümünde gizli çalıştı.

29 Mayıs 1976 tarihli bir Sports Illustrated makalesi, “Denver maçlarının ulusal televizyonda yayınlanmadığından” ve “Denver boks skorlarının çoğu spor sitesinde görünmediğinden” şikayet etti. Makale, bazı “büyük medyanın” Nuggets’tan 1974’e kadar onların adı olan “Denver Rockets” olarak bahsetmeye devam ettiğini kaydetti. Franchise, Rockets adının zaten var olduğu ve Houston tarafından devralındığı NBA’e taşınmayı planladığı için adını değiştirdi.

1975–76 Nuggets, ABA’daki en iyi rekora sahipti. Gelecekteki üç Onur Listesi tarafından yönetildiler: Bobby Jones, Dan Issel ve David Thompson. Skywalker lakaplı Thompson, 1975’te ABA’dan Virginia Squires ve NBA’den Atlanta Hawks için en iyi draft seçimiydi. Bunun yerine Nuggets ile anlaşmayı seçti.

Dokuz ABA sezonunun tamamında Denver için oynayan ve NBA’de ilk kez oynayan 78 yaşındaki Byron Beck, “David Thompson, ben maçtayken onu izlerdim,” dedi. “Biliyor musunuz? , kendinizi yakalarsınız: “Oh!” ve o zaten muhteşem bir şey yaptı.”

1969’da Oakland Oaks ile bir oyuncu olarak ABA şampiyonluğunu, 1988’de Kansas’ta bir NCAA Division I erkekler basketbol şampiyonasını ve Detroit Pistons ile bir 2004 NBA şampiyonluğunu kazanan Larry Brown tarafından çalıştırıldılar.

1975–76’da ABA, on takımdan yediye çıktıktan sonra küçüldü ve yalnızca bir bölümü vardı. All-Star Maçında Nuggets, diğer takımların All-Star’larına karşı yarıştı.

O zamanlar Nuggets’ın yedek gardiyanı olan Claude Terry, karısı ve iki çocuğuyla All-Star Maçına bir steyşın araba ile gittiğini hatırladığını söyledi. “Muhtemelen eski Levi’s ve karda kırılmayan ayakkabılar giydiğini” söyledi.

“Oyun sırasında hiç röportaj yaptığımı hatırlamıyorum” diye ekledi.

O sezon Nuggets, 1975’te yaklaşan NBA birleşmesi beklentisiyle açılan ve 2000’de yıkılan yeni McNichols Arena’yı doldurdu. Gerard, imza istendiğini ve Colorado Mine Company gibi restoranlarda ücretsiz yemek teklif edildiğini hatırladı.

Gerard, “Hayatında yediğin en iyi pirzolayı yedin,” dedi.

Heyecanın yanında belirsizlik de vardı. NBA ile birleşme hazırlıkları, yedi ABA takımından yalnızca dördünün hayatta kalacağını bilen oyunculara ağırlık verdi. Nuggets, Nets, Indiana Pacers ve San Antonio Spurs NBA’de kaldı

Terry, “Çoğumuzun açık uçlu sözleşmeleri yoktu,” dedi ve oyuncuların “gergin olmadıklarını, sadece sırada ne olacağını anlamaya çalıştıklarını” ekledi.

Terry, yaklaşan değişikliklerin oyuncuların son ABA sezonunda oynamanın ne anlama geldiğini kavramasını engellediğini söyledi. Terry, o zamanlar sosyal medya var olsaydı, belki de önemine daha fazla dikkat edilirdi dedi.

Nuggets, playoffların ilk turunda Kentucky Colonels ile oynadı ve yedi maçta galip geldi. Daha sonra Erving’de serinin en iyi oyuncusuna sahip olan New York Nets ile tanıştılar. Denver evinde 1. Maçı kaybetti. 5. maçta evlerinde elendiler ve Erving’in 37 sayısına rağmen kazandılar. Simpson ve Issel 21’er sayıyla takıma liderlik ederken, Gerard yedek kulübesinden 12 sayı buldu.

Denver’da 7. Oyunu zorlayabilirlerse, kazanabileceklerinden eminler. Ancak Erving, 6. maçta çılgın bir dördüncü çeyrek geri dönüşüne öncülük ederek oyunu ve şampiyonluğu kazandı.

Simpson, “Onları vurmalıydık,” dedi. “Daha iyi bir takımımız vardı. Julius Erving bile bizim yaptığımızı düşündü. Ama onlar bizim insafımıza kalmış.

Yıllar boyunca iletişim halinde olmalarına rağmen, Nuggets ekibinin bazı üyeleri, franchise ile yollarını giderek daha fazla ayırdı. Çoğu Denver’dan ayrıldı ve basketbol dışında kariyer peşinde koştu.

Thompson ve Gerard, uyuşturucu bağımlılığıyla oldukça duyurulan bir savaş yaşadılar. Gerard daha sonra bir uyuşturucu danışmanı oldu. Bugün Pennsylvania’daki Fayette County hükümeti için çalışıyor ve hala bağımlılıktan kurtulan insanlara yardım ediyor. Thompson, Nuggets taraftar etkinliklerine katıldı ve Denver’daki Finallerin 2. Maçına katıldı. O ve 1978’e kadar Nuggets için oynayan Jones, Kuzey Carolina’da kar amacı gütmeyen bir dini organizasyon kurdu.

Issel, franchise ile en yakından ilişkili olmaya devam etti. 1985 yılına kadar Nuggets için oynadı ve birkaç yıl sonra yayıncı olarak geri döndü. Issel, Nuggets’a iki kez koçluk yaptı, ikinci kez de takımın başkanı olarak görev yaptı. Bir hayranın alay hareketine yanıt olarak Meksika halkına ırkçı bir küfür kullandıktan sonra 2001 yılında özür diledi ve kısa bir süre sonra istifa etti.

Bu yıl Issel, beş torunuyla birlikte, Denver’ın evinde 103-94 kazandığı finallerin 1. Maçına katıldı.

Simpson, maçları evinde izliyor ve torunlarını onunla birlikte izlemeleri için bir pizza partisine davet ediyor. İlk NBA sezonunda Detroit’e takas edildiği için Denver’da oynayamadı ama sonraki sezon Pistons onu geri aldı. Ulusal Basketbol Emekli Oyuncular Derneği ile aktif olarak ABA ve NBA mezunları ile iletişim halindedir.

Denver’ın Finallere dönmeden önceki 47 yıllık mağlubiyet serisi kafasını karıştırıyor.

Kısa bir süre küçük bir okulda koçluk yapan ve Denver’da papaz olan Simpson, “Gerçekten iyi oyuncularımız vardı” dedi. “Henüz bir şampiyonluk kazanmamış olmamıza gerçekten şaşırdım.”

Serinin ilk şampiyonluğunu kazanmak için, bu yılki Nuggets eldeki göreve çok az odaklanmaya çalıştı. ABA Nuggets’ın tarihi düşünmediği gibi, bu Nuggets da serinin uzun kuru dönemini ilham kaynağı olarak kullanmıyor.

Denver’dan Bruce Brown, “Bu konuda pek bir şey bilmiyorum,” dedi. “Bu ekipte kimler vardı?”

Bir şampiyonluğun takım ve Denver şehri için ne anlama geldiğini düşünmemeye çalıştığını söyledi.

Brown, “O zaman çok mutlu oluyorum ve çok korkuyorum” dedi. “Sadece anda kalmaya çalışıyorum.”

1975-76 takımının tarih yazma girişimi yıllar içinde arka planda kaldı, ancak Brown ve takım arkadaşları başladıkları yolculuğu tamamlamaya çok yakınlar.